Backup ważna rzecz, lokalne kopie plików to jedno. Jednak warto mieć również kopię w innym miejscu – na innym serwerze. Warto także aby kopie były przechowywane wraz z kilkoma wersjami wstecz. Dropbox wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jego aplikacja pozwala na łatwą konfigurację i synchronizację z poziomu konsoli. Dodatkowo nasze pliki są trzymane w chmurze wraz poprzednimi wersjami. Niewątpliwie warto go wykorzystać przy mniejszych systemach do przechowywania kopii bazy danych lub samych plików.
Pierwszy krok – konfiguracja dropbox
W pierwszej kolejności pobieramy odpowiednią paczkę dla naszego systemu. Znajdziemy ją na stronie podstronie Dropboxa razem z instrukcją uruchomienia demona. Dokonujemy konfiguracji poprzez otworzenie linka wyświetlonego w konsoli, zalogowania się na swoje konto i potwierdzenia dodania nowego urządzenia do naszego konta. Warto zaznaczyć iż warto utworzyć specjalne nowe konto do tego celu aby nie mieszać prywatnych plików z kopiami zapasowymi.
W przypadku kiedy chcemy np. podejrzeć status trwającej synchronizacji możemy dodatkowo doinstalować skrypt pozwalający na kontrolę demona.
Po wykonaniu wszystkich operacji powinniśmy mieć utworzony nowy folder „Dropbox” w katalogu domowym użytkownika.
Drugi krok – tworzenie kopii bazy danych
W zależności od tego jak dynamicznie zmienia się nasza bazy danych powinniśmy ustalić jak często ma się wykonywać jej kopia zapasowa. Najlepiej gdy wykonujemy ją od jednego do kilku razy dziennie. Do tego celu możemy wykorzystać CRONA. Jego konfigurację otwieramy za pomocą crontab -e
. Jeżeli chcemy aby kopia zapasowa była wykonywana raz dziennie np. o 3 rano dopisujemy nową linię z tesktem:
0 3 * * * mysqldump --password=******* DB_NAME > /path_to_home_dir/Dropbox/dump.sql
Powyższe polecenie wykona kopię zapasową natomiast odpalony w tle demon dropboxa zadba o syncrhonizację z zewnętrzym serwerem.
W ten prosty sposób mamy bezpłatny sposób na tworzenie kopii zapasowej bazy danych wraz z jej poprzednimi wersjami.
Dlaczego Dropbox a nie Google Drive
Z racji na to że Google Drive oferuje więcej darmowej przestrzeni moja pierwsza próba polegała na wykonaniu tej samej operacji przy jego poleceniu. Jednak konfiguracja serwera z Debian Wheezy dla serwerów nie pozwalała na instalację grive – nieoficjalnej aplikacji Google Drive dla systemów Linux. Nie jestem przekonany czy istnieje możliwość jego instalacji i używania za pomocą samej konsoli. Stąd też przejście na Dropbox gdzie konfiguracja okazała się bezproblemowa.