Facebook – pobranie pierwszego wpisu przez FQL

facebookFacebook jest niewątpliwie fenomenem. W pewnym momencie z strony do kontaktu ze znajomymi stał się narzędziem. Narzędziem zarówno do komunikacji z naszymi „znajomymi” jak i też często biznesowym lub marketingowym. Jednak w pewnym momencie została przekroczona pewna granica. Idąc tym śladem strona która służyła niegdyś do komunikacji między studentami została częścią naszej dzisiejszej kultury. Bowiem słowo Facebook dzisiaj pojawia się już właściwie wszędzie.

Ci którzy lubią zadawać pytania pewnie nie raz się zastanawiali czy ich tablica (strona główna) ma w ogóle koniec. Znam kilku śmiałków którzy próbowali przewijać stronę w dół i w dół aby przekonać się co działo się „na początku”. Techniczna część osób powinna podejść do sprawy jednak trochę inaczej i wykorzystać narzędzia oferowane przez giganta na literę F.

Facebook dostarcza kilka sposobów do pobierania informacji przez API. Jednym z nich jest FQL (Facebook Querry Language), który wykorzystując dobrodziejstwa języka SQL pozwala na łatwe pobranie danych. Tak więc przeglądając dokumentacje łatwo możemy skonstruować następujące zapytanie:

SELECT message, time FROM status WHERE uid= me() ORDER BY time ASC LIMIT 1

Można je przetestować tutaj: http://developers.facebook.com/tools/explorer/

Pobiera ono informacje o treści i czasie naszej pierwszej wiadomości (statusu) na Facebooku – przynajmniej tak wynika ze składni. Jednak w rzeczywistości jesteśmy ograniczeni i nie możemy wybiegać za bardzo w przeszłość. Wykonując test na moim koncie uzyskałem dane statusu 2 stycznia 2011 więc prawie dwa lata wstecz. Cofnięcie się dalej do zobaczenia naszego statusu w tej chwili nie stanowi problemu przez nawigację Timeline, ale zawsze możemy sprawdzić co jakiś czas temu opublikowali nasi znajomi. Wystarczy zmienić uid :)