Tworzenie własnego motywu – szukanie solidnej podstawy

WordPress jest fantastyczną platformą. Tworzony od kilku lat przeszedł kilka dużych zmian. Programiści tej platformy mieli zawsze na uwadzę dostarczanie użytkownikom nie tylko prostego narzędzia ale także takiego, które łatwo można rozwijać w dowolny sposób. Dlatego też WordPress jest tak często wybierany nie tylko do blogowania ale także do innych prostych (ale nie tylko) projektów.

Wybranie pierwszego motywu

WordPress jest standardowo instalowany z podstawowym motywem. W zależności od wersji jest to Twenty Ten albo Twenty Eleven (wkrótce Twenty Tvelve). Są to podstawowe, bardzo proste motywy jednak od samego początku pozwalają na wprowadzanie treści lub modyfikacje wyglądu.

W naszym przypadku mamy już gotową wizję docelowej strony oraz listę warunków jakie powinna spełniać. Na jej podstawie jesteśmy w stanie kilka motywów a następnie podjąć ostateczną decyzję. W tym przypadku lista warunków będą m.in.:

  • responsywność,
  • minimalizm, prostota,
  • podstawowe style dla standardowych elementów WordPress’a,
  • przeznaczenie.

W przypadku przeznaczenia, najlepiej jeżeli motyw jest stworzony do późniejszej przeróbki. Może to być motyw, który można rozwijać po przez motywy potomne albo taki, który my będziemy dostosować do swoich potrzeb nawet zmieniając jego nazwę – typowym framework, szablon. Warunkuje to od razu 2 i 3 punkt z listy. Natomiast w przypadku responsywności, mam nadzieję że niedługo już to będzie standardem. W dzisiejszych czasach wzrost przeglądania treści w Internecie z urządzeń mobilnych jest ogromny. Więc warto budować strony, które będą dobrze wyglądać na ekranach o różnych wielkościach.

Pierwsze typy

Tak jak wspomniałem w pierwszej kolejności należy ograniczyć swój wybór. Warto pamiętać aby sprawdzić podgląd poszczególnych motywów, bowiem może się on bardzo różnić od tego co prezentują zrzuty ekranu. Autorzy bowiem mogą na nich dopasować zawartość strony tak aby wyglądała lepiej niż z naszą treścią. W taki oto sposób mamy do wyboru takie motywy:

  • Bones
  • Orion
  • Responsive
  • The Bootstrap
  • WordPress Fundation
  • Twenty Tvelve (w beta)

Wybór nie jest prosty – każdy motyw jest specyficzny na swój sposób. Różnią się układem, zestawem funkcji pomocniczych, szablonami stron etc. Tak jak pisałem wcześniej ważne jest sprawdzenie każdego motywu na swojej stronie gdyż dopiero to nam pokaże ile czeka nas jeszcze pracy przy dostosowywaniu motywu.

Osobiście używałem przez jakiś czas motywu Bones w formie przejściowej. Dostajemy responsywny motyw z podstawowymi stylami oraz fancy kolorami. Po kilku małych poprawkach spokojnie można na nim prowadzić bloga przez pewien czas. Natomiast jako docelowy motyw zdecydowałem się na motyw Bootstrap. Pomimo dość duże rzeczy dodatkowych funkcji w panelu jest to motyw sprawdzony i uznany oraz swoim wyglądem nie odbiega bardzo od wyglądu docelowej strony którą mam na szkicach.