Używaj smartfona głupcze!

Wiesz co to jest produktywność? Nie lubisz tracić czasu? Nikt nie lubi – ciągle mamy go za mało. Czasami doba jest po prostu za krótka. Prawda jest taka że cały nasz dzień składa się z pojedynczych czynności. Częściej niż nam się wydaje pojawiają się momenty w których czekamy. W kolejce po bilet, sklepu, jadąc tramwajem. Świat nie jest perfekcyjny, musimy czekać, w końcu na co dzień jesteśmy zależni od innych ludzi i trzeba czekać. Ale Ty nie musisz czekać. Możesz wykorzystać ten czas, nawet jeżeli czekasz tylko minutę.

Jaki jest plan?

Sprawdź to na swoim przykładzie. Wstań rano, idź do pracy, pozałatwiaj jakieś sprawy na mieście i wróć. Spróbuj wychwycić ile razy w ciągu dnia musisz czekać. Teraz jeżeli jesteś w stanie zauważyć te momenty zastanów się jak możesz wykorzystać ten czas. Mam nadzieję że nie pomyślałeś w pierwszej kolejności o AngryBirds. O zgrozo! Nie chodzi o to żeby zabić czas. Chodzi o to aby wypracować sobie wolny czas na później.

Co robić?

Masz smartfona? Super. To już połowa sukcesu. Musisz mieć pakiet z internetem 1 Gb minimum – nie możesz zawracać sobie głowy tym że pakiet się skończy. Włączona synchronizacja, skonfigurowany gmail, kilka ekstra aplikacji i jesteś gotowy by ruszać.

W tych krótkich odcinkach czasu, o których pisałem nie napiszesz książki. Ale załatwisz część spraw które zajęłyby Ci czas w domu czy biurze.

Poczta

Po pierwsze mail. Poczta elektroniczna nie umarła i szybko nie umrze chociaż niektórzy przepowiadali jej koniec. Głównie dzięki temu że pozwala na asynchroniczny kontakt dwóch i więcej osób tak aby nie zaburzać rytmu pracy żadnej z nich. Dlatego jest dla mnie głównym kanałem kontaktu. Jeżeli kontaktujesz się z klientami, współpracownikami, szefami, rodziną, kimkolwiek to poczta w telefonie Cię urządza. W każdym momencie kiedy czekasz możesz przerobić od jednego do kilku maili. Zgodnie z GTD – odpisujesz, delegujesz/przekazujesz, zostawiasz na później (jeżeli wymaga od Ciebie jakiejś czynności), dodajesz do kalendarza lub po prostu wyrzucasz.

Zaletą poczty w telefonie jest również możliwość szybkiej odpowiedzi. Nie czekaj z odpowiedzą aż dojdziesz do komputera, jeżeli to możliwe odpowiedz od razu. W ten sposób na pewno skrócisz czas załatwienia danej sprawy i zyskasz w oczach innych.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gm

Notuj

Mogę się mylić, ale w tej chwili Evernote jest bezkonkurencyjną aplikacją do sporządzania notatek wszelakiego typu. Wpadłeś na jakiś pomysł? Masz listę do zrobienia? Może chcesz uwiecznić jakiś fragment tekstu? Zanotuj, lepiej zanotować i zapomnieć na kilka dni niż zapomnieć i żałować.

http://evernote.com/intl/pl/

Czytaj

Każdy z nas powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Aby to osiągnąć i utrzymywać się na pozycji powinien codziennie się dokształcać od godziny do dwóch czytając wartościowe artykuły z sieci. Dla mnie najlepszą aplikacją jest Pocket. Wrzucam do niego większość rzeczy do przeczytania. Google Reader to Twój przyjaciel? Jeżeli tak jak ja masz osobno wyznaczony czas na przeglądanie nowych artykułów i na czytanie to dodawaj najbardziej wartościowe rzeczy do Pocketa. Jadąc 15 minut w tramwaju będziesz mieć czas na przeczytanie kilku artykułów. Jeżeli coś Ci się spodoba nie zapomnij zanotować :)

http://getpocket.com/

Co dalej?

Wykształć sobie nawyki. Sztuką jest wykorzystanie w pełni czasu kiedy czekamy. Jeżeli starasz się być produktywnym w pracy czy domu, spróbuj produktywności na telefonie. Szybkie czytanie i sprawna nawigacja po telefonie na pewno Ci w tym pomoże.

Oczywiście nie wszystkie momenty muszą być wypełnione czasem na telefonie. Naturalnie w takich momentach również sprawdza się zwykły notatnik, książka czy chwila wyciszenia po ciężkim dniu pracy. Wykorzystaj wspomniane chwile, a zyskasz trochę więcej czasu dla siebie kiedy go potrzebujesz.