Jak zostać najlepszym programistą od WordPressa?

Post jest moim tłumaczeniem artykułu z http://wp.smashingmagazine.com/ autoristwa . W tłumaczeniu brakuje części linków z tekstu oryginalnego.

Najpierw ustalmy kilka rzeczy: zostaniem najlepszym programistą WordPressa równa się ciężkiej pracy – bardzo ciężkiej. Zajmie to pełno czasu, energii i determinacji. Jeżeli szukasz prostej listy do odhaczenia albo szybkiego przejścia na szczyt, stracisz swój czas. Bycie jednym z najlepszym jest trudne i statystycznie mówiąc masz małe szanse.

Nawiasem mówiąc, instalując WordPressa, przeczytanie kilku poradników i dopasowanie kilku motywów nie czyni kogoś programistą na szczycie. Tacy ludzie mogę siebie nazywać „ekspertami” i to jest w porządku. Mogą wiedzieć więcej niż zwykła osoba ale najlepsi idą dużo dalej niż podstawy i poszerzają granicę tego co jest możliwe. Są innowacyjni, współpracują z społecznością i prezentują mistrzowskie możliwości swojej pracy. Więc, chciałbym abyś był czymś więcej niż „ekspertem”. Chciałbym abyś był jednym z najlepszych.

Dlaczego warto zostać najlepszym?

Dlaczego nie? Jeżeli pracujesz z WordPressem (albo planujesz zacząć), dlaczego celujesz w bycie przeciętnym programistą? Aktualnie już jest za dużo średniaków. Bycie normalnym jest przeceniane. Są też inne powody. Dla przykładu, najlepsi programiści WordPressa:

 • Zarabiają najwięcej pieniędzy Zapotrzebowanie na programistów WordPressa jest duże i klienci będą chcieli zapłacić więcej za programistów którzy są najlepsi w swojej dziedzinie.
 • Zdobywają najlepszych klientów Kiedy jesteś najlepszy, masz swobodę mówienia „nie” dla projektów których nie chcesz i „tak” dla projektów które chcesz.
 • Mają duży wpływ Bycie najlepszym oznacza że masz duży wpływ (i odpowiedzialność) i możliwość ukształtowania przyszłości WordPressa tak samo jak całego ekosystem który jest zbudowany wokół niego.

Jedna godzina czytania dziennie

Jeżeli masz zamiar być najlepszym, musisz poświęcić co najmniej jedną godzinę każdego dnia roboczego skupiając się na czytaniu i uczeniu więcej o WordPressie – poza samym programowaniem. Nie ma drogi na skróty i żadnej innej drogi aby to obejść. Nauka i zostanie ekspertem WordPressa zabierze trochę czasu. Jeżeli oglądasz telewizję, przestań – ponad 90% tego co leci i tak nie jest dla Ciebie dobre. Jeżeli jesteś graczem, sprzedaj swoje gry albo po prostu je wyrzuć. Zdobycie szczytu wymaga poświęceń i najlepszym miejscem do rozpoczęcia tej drogi jest pozbycie się rzeczy z Twojego życie które i tak nie są dla Ciebie dobre.

Zacznij od jednej, dedykowanej, pozbawionej rozpraszaczy godziny dla czytania każdego roboczego dnia. Wyłącz powiadomienia, wycisz swój telefon i czytaj. Rób notatki tego czego już zdążyłeś się nauczyć. Zauważysz że czas leci szybciej niż mógłbyś się tego spodziewać. Wytrwaj w takim stanie, dzień za dniem, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. W momencie w którym zaczniesz widzieć sukces poświęć więcej czasu na czytanie.

Alternatywnie rozważ trzy godzinowe bloki, od dwóch do trzech dni w tygodniu. Kluczem jest zobowiązanie do nauki nowych rzeczy i  docenienie tego zobowiązania ustalając czas na nie.

Zapisz się na Uniwersytet WordPressa

Nigdy wcześniej nie było lepszego czasu na naukę i opanowanie WordPressa jak teraz. Jest pełno świetnych źródeł wiedzy dla tych którzy chcą poświęcić swój czas na naukę. Zanim zaczniesz zdobywać doświadczenie musisz zdobyć jakąś wiedzę. Pewnie, możesz od razu wskoczyć w kod i zacząć psuć rzeczy ale najpierw sugerowałbym poczekać i nałożyć na siebie dyscyplinę do nauki. Będzie pełno czasu na psucie później. Wraz ze startem edukacji ważne jest aby zacząć razem z socjalnym aspektem Twojego doświadczenia.

Spotykaj się z właściwymi grupami ludzi

Stajemy się jak Ci z którymi przystajemy. Jeżeli chcesz być jednym z najlepszych programistów WordPressa zacznij spędzać czas z tymi którzy są już na szczycie. Czytaj ich blogi, śledź ich na Twitterze, daj im feedback do ich przemyśleń i pomysłów. Idź na WordCampy aby spotkać najlepszych i posłuchać ich prezentacji. Przeczytaj wywiady na CodePoet. Zobacz ich przykłady, zapytaj ich o radę, wypróbuj ich rozwiązania i daj znać jak Ci poszło.

Poniżej jest mała lista programistów WordPressa:

Przeczytaj materiał

Są tysiące ludzi piszące o WordPressie i jest bardzo trudne aby odfiltrować cały hałas. Są autorytety, aczkolwiek, kiedy zobowiążesz się do opanowania WordPressa musisz zacząć swją przygodę od znalezienia źródeł wiedzy najwyższej jakości i skupiać się tylko na tych.

Poniżej kilka źródeł od których warto zacząć:

 • WordPress Codex Codex jest repozytorium edytowanym przez społeczność dla wszystkich rzeczy związanych z WordPressem. Zacznij od rzeczy bardzo podstawowych i skup się na opanowaniu interfejsu WordPressa od strony użytkownika. Poznaj semantykę WordPressa. Poczytaj o dizajnie motywów i tworzeniu wtyczek.
 • Książki o WordPressie Jest więcej niż tuzin książek dostępnych na temat WordPressa. Zacznij od tytułów które najbardziej Cię interesują i przejdź do reszty. Myślisz że „WordPress dla opornych” jest za prosta? Być może nie. Twoi klienci mogą przeczytać ją i ważne jest aby poznać ich perspektywę. Kiedy skończysz, podziękuj autorowi i napisz recenzję.
 • Blogi na temat WordPressa Znajdź i śledź najlepsze blogi na temat WordPressa. Zasubskrybuj ich kanały RSS. Czytaj je rugularnie i dawaj feedback ich autorom. Kilka z moich ulubionych blogów to WordPress on Smashing MagazineWP Tuts+ i WP Candy.

Zrozum technologię

Jeżeli masz zamiar opanować WorsPressa jako programista musisz rozumieć technologię. Jeżeli już jesteś programistą i PHP/MySQL nie są dla Ciebie nowe to świetnie. Upewnij się, że Twoje umiejętności są na czasie. Jeżeli programowanie to dla Ciebie nowość to zacznij się uczyć.

Poniżej kilka sposobów aby rozpocząć:

 • Naucz się PHP i MySQL Jest naprawdę ważne aby znać PHP i MySQL i znać najlepsze rozwiązania. Kilka przestarzałych poradników nie są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i jeżeli uczyłeś się tych technologii kilka lat temu to kilka z poznanych rozwiązań również może być przestarzałych. Nie jesteś pewien gdzie zacząć? Zacznij od Lynda.com lub Learnable.com. Przeczytaj o MySQL performance.
 • Przejrzyj kod WordPressa Znajdź czas na przejrzenie kodu. Poczytaj dokumentację aby zrozumieć jak działają pewne rzeczy. Znajdź rzeczy które nie mają dla Ciebie sensu i zadawaj pytania. Zapoznaj się z tym jaką WordPress ma strukturę.
 • Uruchom wersje Nightly Utwórz lokalne środowisko i uruchom wersje do testów jako sposób pozostania na czasie.
 • Przeczytaj „Make WordPress” Dobrym sposobem aby zrozumieć technologię jest śledzenie dyskusji programistycznych które mają miejsce na make.wordpress.org. Możesz śledzić te dyskusje w działach CorePlugins i Themes dla początkujących.

Odrób pracę domową

Użyj zdobytej wiedzy w praktyce. Zacznij od własnych stron na WordPressie. Po tym jak przeczytasz poradnik śledź go na własną rękę. Eksperymentuj. Psuj. Zanotuj czego się nauczyłeś na przyszłość. Spędź tyle czasu ile tylko możesz aby wykorzystać to czego się nauczyłeś we własnych projektach i eksperymentach.

Poniżej kilka rzeczy do rozpatrzenia:

 • WordPress API
 • Ajax w WordPress
 • Klasy PHP w WordPressie

Zdobywanie doświadczenia w WordPress

experience

Po edukacji czas na zdobycie realnego doświadczenia, dużo doświadczenia. Twoja ścieżka na szczyt jest powiązana z trudami i zdobywaniem doświadczenia poza bezpiecznym placem zabaw Twojego własnego projektu. Jest to krytyczny krok we właściwym kierunku. Jednym z najlepszych sposobów aby zacząć jest wykonywanie pracy dla innych.

Praca z klientami

praca z klientami, odpłatnie lub nie, jest jednym z najlepszych sposobów zdobywania doświadczenia. Klienci wprowadzają wyzwania których nigdy nie doświadczysz pracując samemu. Jeżeli dopiero zaczynasz naucz się jak zdobyć swojego pierwszego klienta. Dzisiaj liczy się się aby zdobyć dużo doświadczenia. Celem nie jest tylko praca przez kilkaset godzin przy WordPressie ale kilka tysięcy. Musisz poświęcić czas na zdobywanie doświadczenia w realnych przypadkach a praca z klientami jest na to najlepszym sposobem.

Stwórz publiczny motyw

Stwórz motyw który faktycznie użyjesz. Opublikuj go, płatny lub za darmo. Odbierz feedback który dostaniesz od innych programistów i użytkowników końcowych, którzy używają Twojego motywu. Zapytaj o recenzję twórców motywów których cenisz. Zaktualizuj swój motyw po odebraniu feedbacku. Staraj się stworzyć motyw z którego możesz być dumny.

Stwórz plugin

Kiedy nauczysz się pracować z WordPressem być może znajdziesz potrzebę która nie została odkryta. Wykorzystaj wiedzę o tworzeniu wtyczek w praktyce. Napisz plugin który jest bezpieczny i rozwiązuje prawdziwą potrzebę, bez bycia kolejnym klonem. Upublicznij go, płatny lub darmowy i odbierz feedback od ludzi którzy go użyli.

Opracuj poprawkę do WordPressa

Przeczytaj poradnik programisty i naucz się jak przesłać poprawkę. Może to wiązać się z kilkakrotnym odbiciem przy pierwszych próbach ale potraktuj to jako wyzwanie. Stworzenie poprawki niesie ze sobą zdobycie doświadczenia i jest ważną częścią aby osiągnąć status najlepszego.

Opanuj debugowanie

Nauczenie się jak napisać kod wolny od błędów jest krytycznym krokiem aby zostać świetnym programistą. Zacznij od Codexu i poczytaj o debugowaniu WordPressa. Przeczytaj post Andrew Nacin’a o 5 sposobach debugowania WordPressa. Zapoznaj się z kilkoma wtyczkami dla programistów jak Core Control, Debug Bar i Log Depraceted Notices.

Dołącz do społeczności WordPressa

Wraz z Twoją nauką i wykorzystaniem jej w praktyce następnym krokiem jest zostanie aktywnym członkiem społeczności. Możesz być fantastycznym programistą ale to nie ma większego znaczenia jeżeli nikt nie wie o Twoim istnieniu. Spędź czas na śledzeniu społeczności. Jednym z najlepszych sposobów jest dzielenie się swoją wiedzą.

Napisz poradnik

Wystartowałem w 2006 roku z prostym tutorialem który napisałem. Wziąłem to czego właśnie się nauczyłem i stworzyłem z tego tutorial aby pomóc innym i oszczędzić im czas, który ja właśnie straciłem. Wielu ludzi go przeczytało, kilku odpowiedziało i podziekowało, kilka osób nawet poprosiło mnie o wykonanie dla nich pewnej pracy. Więc, pisz poradniki które opisują najważniejsze informacje które właśnie zdobyłeś tak aby reszta mogła czerpać z tego korzyści. Warto.

Współtwórz dokumentację Codex

Spędzając czas na przeglądaniu Codex zauważysz że pewne fragmenty wymagają usprawnień. Dowiedz się jak zostać wolontariuszem Codex. Przeznacz czas na usprawnienie jakości dokumentacji. W momencie kiedy dokumentacja jest ciągle ulepszana, istnieją ciągle funkcje i możliwości w kodzie WordPressa które nie są udokumentowane. Jeżeli pewien obszar jest poza Twoimi możliwościami zwróć uwagę innym i wykorzystaj okazję aby przy tym nauczyć się czegoś.

Pomagaj na forum

Większość początkujących przy WordPressie zaczyna od zadawanie pytań na oficjalnym forum pomocy. Zacznij tam od odpowiadania pytań (nawet tych najprostrzych). Od tego momentu możesz zacząć być aktywnym członkiem WordPress Stack Exchange. Odpowiadaj na pytania i ucz się z odpowiedzi innych.

Pojawiaj się na WordCamps

Weź udział w nadchodzących WordCampach i zacznij szukać okazji do zaprezentowania swoich możliwości. Prawdziwą oznaką Twoich możliwości jest umiejętność nauczenia innych tego co już umiesz. Przeczytaj dziennik z WordCamp. Chcesz więcej? Zostań organizatorem i zacznij WordCamp niedaleko Ciebie.

Nagroda i odpowiedzialność

Nagroda na szczycie jest warta wysiłku. Jeżeli budujesz biznes przy pomocy WordPressa, opanowanie WP jest krytycznym krokiem do Twojego sukcesu. W 2011 roku, jak mówią oficjalne wyniki ankiet „6 800 samo zatrudnionych osób było odpowiedzialnych za 170 000 stron”. Średni zarobek każdej z nich wynosił $50/godzinę. Bazując na zasadzie Pareto, 20% tych programistów (mniej niż 1 400 osób) jest odpowiedzialnych za 80% pracy (i zarabiają więcej niż $50/godzinę).

Bycie w top 20% niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Utrzymanie się w czołówce wymaga deklaracji ciągłej edukacji i zdobywania doświadczenia. Nigdy nie przestawaj się uczyć. Bycie na szczycie także zwiększa poziom odpowiedzialności na Twoich barkach za kondycję i przyszłość WP. Daj się wciągnąć. Współtwórz. Wykorzystaj część swojego sukcesu i przełóż go w budowanie WordPressa i zadbanie o jego przyszłość.

Podsumowanie

Zostanie najlepszym programistą WordPressa wymaga skupienia na ciągłym polepszaniu swoich umiejętności i chęci wykonywania ciężkiej pracy. Zaczyna się to od skupienia na międzynarodowej edukacji i przechodzi do zdobywania realnego doświadczenia. W końcu, tytuł najlepszego programisty wymaga poświęcenia dla społeczności tak samo jak odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości WordPressa.

Jak sprawa wygląda u Ciebie? Jakie masz porady aby zostać jednym z najlepszych?

Źródło